Vhodné květináče pro rostliny


Jaký máte doma rostliny a v jakých květináčích? Je jich spousta druhů od těch nejmenších na malé nebo rozrůstající se sazenice, kterými mohou být bonsaje, přes střední klasické velikosti, které bývají kolem dvanácti až čtrnácti centimetrů, po ty velké a obrovské, ve kterých můžete mít palmy nebo velké vzrostlé květiny, které si žádají větší prostor v květináčích. Kořeny potřebují mít prostor, aby se mohli zvětšovat. Když uvidíte, že vám kořeny vylézají spodními díry, je už květináč příliš malý pro rostlinu a žádá si přesazení do většího květináče. Může to být květináč, který bude větší jen o jeden nebo dva centimetry. To bude rostlině stačit. Nedávejte rostlinu do květináče, který bude větší o patnáct centimetrů, to rozhodně nemá smysl. Hlína brzy ztrácí své živiny, které jako nová má, protože si je rostlina postupně vezme a vám tak zbyde hlína, která není pro rostlinu zajímavá a nebude tak v dobrém stavu.

plastové květináče hranaté

Budou jí chybět živiny pro pořádný rozkvět. Proto je lepší zvětšovat květináče vždy jen o řadu nebo dvě, abyste je mohli za nějaký čas opět obnovit, když je zvětšíte moc, můžete v hlíně květinu nechat déle, to je pravda, ale musíte jí pravidelně přihnojovat, aby dostala vhodné minerály, které potřebuje. Květináče můžete mít kulaté, oválné, hranaté jako jsou čtverce nebo obdélníky. Plastové květináče hranaté se hodně používají pro velké palmy a rostliny, které máte na terase nebo balkóně. Jsou ve většině případu spíše okrasnými než funkčními. Na výběr máte přímo květináče, ve kterých budete mít samotné květiny nebo okrasné květináče.

plastové květináče hranaté

Ty většinou poznáte tak, že nemají na spod žádné otvory, tudíž nepotřebují spodní misky. Ty potřebujete jen v případě, že máte klasické květináče s otvory, aby přebytečná voda mohla lépe odtéci a kořeny nebyli ve zbytečném vlhku a mokru. Když by tak nebylo, tak by kořeny začali postupně hnít a rostlina by začala pomalu ale jistě umírat. To rozhodně nechcete. Vždy když se rostlině začne špatně dařit, je dobré projít si problémy, čím to může být. Má dostatečnou zálivku, ale jen takovou aby nebyla rostlina přelita. Má dostatek světla a vlhkosti, Jestli splňujte všechny možné pravidla a nevidíte na rostlině ani žádné škůdce je dobré zkontrolovat i kořeny, jestli se s nimi neděje něco špatného. V tom případě vyměníte i hlínu za novou a obohacenou. Tím můžete změnit podmínky rostlině a ona opět začne prosperovat.