K čemu je vám vlastně dobrá solární plachta na bazén


Jakou si pořídit solární plachtu na bazén? Obdélník nebo čtverec, anebo kruh? V zásadě je to úplně jedno, jde o to, aby plachta zakrývala celou plochu vodní hladiny, a tím plnila svou funkci. Domníváte-li se, že jejím cílem je pouze chránit nádrž před spadem prachu, listí, trav, hmyzu a drobných kamínků, pak jste vedle, protože každá plachta vám šetří vaši kapsu, abyste ji nemuseli tak často vysypávat. Co tím máme na mysli?

voda v bazénu

Zajděte někdy na městské koupaliště, tedy přesněji řečeno na bazén pod širým nebem. Změřte si jeho rozměry (pouze šířku a délku) a vynásobte je mezi sebou. A pak je vynásobte číslem 5. vyjdou vám zajímavá čísla a nyní vám vysvětlíme, oč jde. Každý den se od jara podzimu přibližně (plus mínus v závislosti na vlhkosti a teplotě vzduchu) odpaří z jednoho čtverečního metru vodní plochy 5 litrů vody. Z koupaliště o rozměrech 50 x 20 metrů to tedy bude celkem 5 tisíc litrů, tedy 5 kubíků. Za měsíc to činí 150 kubíků a za 4 měsíce provozu, tedy odhadem přibližně od půlky května do poloviny měsíce září se odtud odpaří 600 tisíc litrů vody. A přepočtete-li to na peníze (vodné a stočné cca 120 Kč za měsíc za kubík vody), dělá to dohromady 72 tisíc Korun českých. Tuto nehoráznou sumu musíte zaplatit za roční provoz koupaliště jen v souvislosti s dopouštěním vody z vodovodního řadu.

přírodní koupaliště

U zahradního bazénu menších rozměrů to samozřejmě není tak dramatické, ale například pro bazén o rozměrech 7 x 4 metry to dělá za 4 měsíce něco kolem dvou tisíc korun. Pětiletý provoz bazénu vás pak vyjde při pouhém dopouštění vody na deset tisíc korun. Nebylo by tedy lepší pořídit solární plachtu za pár stovek, která tomuto doslovnému vyhazování peněz zabrání?

Životnost solárních plachet může být při šetrném zacházení i delší, než pět let, takže vaše celkové úspory se mohou ještě zvýšit.